Auta budoucnosti – na co budeme jezdit?

Vodíkový pohon

Když experti, vědci, konstruktéři a další přemýšlejí o různých typech pohonů budoucnosti, tak kromě elektřiny nejčastěji zvažují vodík. A určité pokusy už vznikají – například byl zkonstruován vlak na vodíkový pohon a v Německu už vlaky na vodíkový pohon zahájily pravidelný provoz (což je světový unikát). S auty a vodíkem je to ale o dost složitější.

Plusy a mínusy

Princip pohonu je založen na reakci vodíku s kyslíkem, která probíhá v palivových článcích, načež je vytvářena energie pro pohon vozu. Výhodou je, že přestanou existovat výfukové plyny, účinnost takového paliva je mnohem vyšší než u těch dnešních  a tankování by bylo velmi rychlé (na rozdíl od současných elektromobilů). Nevýhodou jsou ale vysoké konstrukční náklady a také vysoká rizika – vodík je totiž velmi výbušný a v případě nehody nebo úniku plynu by mohlo docházet ke katastrofám.

Auta na solární energii

Stejně tak probíhají pokusy sestrojit auta poháněná zejména solární energií. K výrobě nějakých prototypů už došlo a hovoří se o prozatímní dojezdové vzdálenosti okolo 70 kilometrů. Ale náklady na výrobu solárních aut jsou neskutečně vysoké a jejich prodejní cena by se aktuálně pohybovala v několika milionech korun za kus. Slunce je také velmi nestálým zdrojem energie a v noci nebo při zatažené obloze by princip tohoto pohonu přestal zcela fungovat. Je třeba tedy umístit do aut i dostatek akumulátorů, které by energii mohly shromažďovat pro pozdější využití.

Auta na biopaliva

Další velmi zvažovanou možností pohonu budoucnosti jsou biopaliva. Princip pohonu spočívá ve využití biologicky odbouratelných paliv, čímž je míněn zejména etanol, metanol, biodiesel a další složky. Tato paliva mají společnou zejména jednu věc – jsou vyráběna z rostlinných zdrojů. Jakých? Je to zejména kukuřice, řepka, sladovnice a podobné.

Díky tomu nejsou tak škodlivá pro ovzduší a mohou velmi snadno nahradit současná fosilní paliva, která velmi znečišťují ovzduší. V současnosti je nevýhodou nižší energetická hustota takových paliv (což současným motorům hodně vadí) a také vyšší náklady na výrobu biopaliv. Vývoj jde ale dál a uvidíme, jak to bude za pár let.

Přetrvávání elektromobilů

Ze současného trendu se spíš zdá, že ačkoliv vědci a inženýři vymýšlejí různé typy alternativních paliv, největšího rozmachu se dočkají elektromobily. První opatrné krůčky už mají za sebou a teď je třeba jen je vylepšovat, prodlužovat jejich dojezdovou vzdálenost, zajistit dostatečnou kapacitu akumulátorů, snížit výrobní cenu a tím i prodejní cenu a nakonec i rozšířit síť nabíjecích stanic, aby majitelé elektroaut měli jistotu, že mohou „dotankovat“ stejně často jako majitelé aut na benzin a naftu.

Přečtete si také Které elektronické systémy vám v autě mohou zachránit život? nebo Jak na jízdu autem v zimních měsících?

Fotografie