Jak najít půjčovnu?
Ve větších městech i v blízkosti turistických letovisek bývají půjčovny aut. Je to logické, protože slouží nejen místním, nýbrž i turistům, kteří chtějí poznávat krásy dané země. Ale protože jste v zemi cizinci, měli byste is dávat dobrý pozor na to, od koho a za jakých podmínek si auto půjčujete. Ne každá půjčovna je férová. A cizince může podvést snadněji než místního člověka. Proto než zamíříte do té nejbližší, „prolustrujte“ si ji na internetu a hledejte reference zákazníků. Jsou-li špatné, poohlédněte se raději po jiné, spolehlivější.
Co s sebou?
Co potřebujete k půjčení auta? Peníze, samozřejmě. Podle toho, na jak dlouho si auto plánujete půjčit, budete také platit. Některé půjčovny chtějí předem celou částku, jiné jen zálohu. Zajímejte se také o to, zda má auto plnou nádrž a jestli ho musíte vrátit taktéž s plnou.
Dál si s sebou určitě vezměte svůj občanský průkaz a také cestovní pas, pokud ho máte. V rámci Evropské unie je možné cestovat jen na občanku, takže pas po vás nebude vyžadován. A nezapomeňte ani na svůj řidičský průkaz – a ujistěte se, že má mezinárodní platnost.
Kontrola vozidla
Vybrat si auto je snadné. Všechna se navíc zdají být v perfektním stavu. Ale uvědomte si, že jejich řidiči se často střídají a ne každý se k půjčenému autu chová slušně. Proto si před uzavřením smlouvy o půjčení auta prověřte jeho technický stav, řádně si ho prohlédněte a ptejte se majitele půjčovny na detaily. Rozjeli jste se a v autě něco zvláštně klape? Okamžitě ho reklamujte a chtějte jiný vůz.
Pozor na podmínky
Každá půjčovna aut má své vlastní podmínky a požadavky. Než si bezhlavě půjčíte auto v té nejbližší, zajímejte se, co po vás bude chtít. Kdybyste chtěli přejet například hranice, autopůjčovna s tím nemusí souhlasit. Nebo po vás může chtít další poplatky.
Prodloužení půjčovného a pojištění
Před půjčením auta se taéy zajímejte o možnosti prodloužení půjčení a jak je taková situace zpoplatněna. Může se vám totiž ledacos přihodit, zvlášť plánujete-li několikadenní výlet, takže třeba budete nuceni původně plánovaný počet dní půjčení auta prodloužit.
Dalším důležitým bodem je pojištění. Zjistěte si, jestli je auto pojištěno a proti čemu. Pokud byste nabourali nebo naboural někdo do vás, tak musíte předem vědět, jak je to s pojistkou – a jestli náhodou náklady na úhradu nepůjdou za vámi. V zahraničí totiž nemusí platit totéž jako v Česku – že povinné ručení je povinné, plus má řada aut sjednané havarijní pojištění.
Přečtěte si také Historie elektromobilů anebo Co jste možná nevěděli nebo Autem do zahraničí a na co si dát pozor